Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 
Boję się Twojej miłości, że kochasz zupełnie inaczej – tak bliski i inny.
 
tecza1.gif

Imieniny

Wczoraj : Joanny Zuzanny
Dzisiaj : Borysława Grzegorza
Jutro : Filipa Pauliny

Statystyka

Użytkowników : 46
Artykułów : 165
Odsłon : 106839
Trochę historii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ks. proboszcz Roman Szczupak, Mieczysław Frąckowiak   
piątek, 18 lutego 2011 08:42

Herb Ustrzyk

 

Zdjęcie pokazuje jak wyglądał teren pod przyszłą zabudowę Zakładów Przemysłu Drzewnego "Ustjanowa" w 1972 r (późniejsze Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego).

 

Ustrzyki Dolne - osada założona przez Wołochów w 1496 r. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1502 r, kiedy to król Jan Olbracht oddał tę okolicę w dzierżawę rycerzowi Iwonii Janowiczowi Unihowskiemu herbu "Przestrzał" rodem z Siedmiogrodu. Nadanie otrzymał za zasługi położone w czasie wojny bukowińskiej. Jest on więc protoplastą rodziny Ustrzyckich dając później nazwę miastu. Istnieje również inne pochodzenie nazwy miasta - od ruskiego słowa "ustrik", określającego miejsce zbiegu dwu rzek. Tymi rzekami są; Jasieńka i Strwiąż. W tamtym czasie przybyła ludność pochodząca z ruskich wsi rolniczych oraz wołoscy pasterze pochodzący z państw bałkańskich. Przybyli tu również Polacy, Niemcy i Węgrzy. Dogodne położenie miejscowości na rozwidleniu ważnych szlaków handlowych (szlak pasterski i królewski) wiodących do Krosna, Sambora i na Węgry doprowadził do rozwinięcia handlu. W 1664 r na Jasieniu utworzono pierwszą parafię rzymskokatolicką. Wcześniej bo już 1607 r. istniała świątynia prawosławna przekształcona później na unicką. W 1727 roku król August II Mocny nadaje Ustrzykom prawa miejskie. W czasie rozbiorów Polski teren ten zawsze należał do Galicji - zabór austriacki.
W 1872 r poprowadzono strategiczną linię kolejową łączącą stolicę Węgier Budapeszt do rozbudowującej się twierdzy w Przemyślu a potem przedłużonej dalej do Lwowa. Pod koniec XIX wieku istotny dla tego terenu był rozwój przemysłu naftowego. Powstały liczne kopalnie oraz rafineria ropy naftowej. W 1910 r miasto liczyło ok. 3900 osób - Polaków, Ukraińców i Żydów.
Podczas I wojny światowej w latach 1914 i 1915 w rejonie Ustrzyk Dolnych miały miejsce krwawe starcia walczących stron ; Austrii i Rosjan. Do dnia dzisiejszego istnieją ślady okopów na okolicznym Orliku (614m. n.p.m.).

Po II wojnie światowej Ustrzyki Dolne i okolice znalazły się w granicach ZSRR (Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka). W 1951 r. na mocy porozumienia pomiędzy Polską a ZSRR dokonano wymiany 480 km2 terenów przygranicznych dzięki czemu Ustrzyki ponownie wróciły do Polski. W myśl umowy obie strony pozostawiały na miejscu cały majątek trwały, wysiedliły natomiast własną ludność. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi po obu stronach granicy musiało opuścić swoje rodzinne strony. Bogate tereny w rejonie Sokala i Hrubieszowa w woj. Lubelskim przeszły do ZSRR, a Ustrzyki Dolne z częścią Bieszczadów i Pogórza zostały przyłączone do Polski. Przesiedlono dotychczasowych mieszkańców - Ukraińców na stronę wschodnią a opuszczone i zdewastowane tereny zasiedlono ludnością z Sokalszczyzny (z okolic powiatu hrubieszowskiego i tomaszowskiego). W Ustrzykach Dolnych oraz okolicznych wsiach osiedlono ok. 5 tyś mieszkańców.
Ustrzyki Dolne od 1951 r. stało się miastem powiatowym, siedzibą różnych urzędów i instytucji co przyczyniało się do stopniowego ożywienia.
Pod koniec roku miasto liczyło niespełna 1000 mieszkańców. Brak przemysłu i miejsc pracy nie sprzyjał jednak szybkiemu rozwojowi miasta.
W 1972 roku Rada Państwa podjęła decyzję o budowie dużego zakładu - kombinatu drzewnego przetwarzającego drewno z Bieszczadów i Podkarpacia. Budowa Zakładów Przemysłu Drzewnego "Ustjanowa" stała się szansą dla miasteczka. Na miejscu dawnego lotniska szybowcowego działającego w latach międzywojennych przystąpiono do budowy zakładu. Pobudowano nową sieć wodociągową i ciepłowniczą ze stacją uzdatniania wody, doprowadzono wodę ze zbiornika w Solinie, powstała oczyszczalnia ścieków, rozbudowano sieć dróg.
Pierwszy surowiec do produkcji w ZPD "Ustjanowa" dostarczono w czerwcu 1977 r. a po miesiącu na wydziale przetarcia uruchomiono produkcję. W ciągu kolejnych lat następne wydziały produkcji drzewnej. Wzrastało zapotrzebowanie na kadrę kierowniczą i techniczną oraz fachowców z branży drzewnej. Następuje napływ mieszkańców z różnych części Polski. Natomiast w nowej części miasta powstawało pracownicze osiedle PCK. W 1978 r Ustrzyki Dolne liczyły ok. 6 tyś. mieszkańców.

 

Poprawiony: niedziela, 27 lutego 2011 16:08
 
 

Podstawowe informacje

PARAFIA p.w. Świętego Józefa Robotnika w USTRZYKACH DOLNYCH - parafia rzymskokatolicka, należąca do dekanatu Ustrzyki Dolne w archidiecezji przemyskiej. Kościół parafialny przy ulicy Gombrowicza został wybudowany w latach 80. Kościół filialny p.w. Błogosławionej Teresy Ledóchowskiej na Strwiążku z 1831 r (dawna cerkiew)

nr konta Bieszczadzki Bank Spółdzielczy Ustrzyki Dolne

24 8621 0007 2001 0000 1179 0001

Ksiądz proboszcz - ks. dziekan Roman Szczupak

Msze święte i nabożeństwa

Niedziele i święta: 7.30, 10.00, 11.30, 16.00 (rok szkolny), 18.00, 20.00 (wakacje)

W kościele filialnym na Strwiążku - 9.00

Dni powszednie: 7.00, 18.00